mcrblg-header-image

search

Wypoczynek w Polsce – Sianożęty


Sianożęty to mała nadmorska miejscowość mająca charakter wypoczynkowo-wczasowy. Wieś znajduje się na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim i podlega pod gminę Ustronie Morskie [wejdź na: bip.ustronie-morskie.pl]. Od Ustronia Morskiego do Sianożęt jest jedynie kilometr odległości, ale tak niewielki dystans sprawia, że wieś ma mocno kameralny klimat. Zawsze miejscowość można potraktować jako bazę noclegową i odwiedzić inne miejscowości położone nad Bałtykiem, takie jak: Rowy [wejdź na: wislafutsal.pl], Mielno, Darłowo.  Wieś znajduje się na terenie chronionego Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.

Sianożęty to nazwa obowiązująca od zakończenia II wojny światowej – nazwa ta w żadnej mierze nie jest powiązana z przedwojenną Kozią Górą (po niemiecku: Zigenberg). Początki wsi można wskazać na XIII wiek, przynajmniej dokument historyczny udowadnia istnienie owczarni zwanej górską. Kolejna wzmianka pochodzi z XV wieku, kiedy to biskup kamieński przekazał teren na mocy darowizny miastu. Kolejne zapiski są z XVII wieku – wiadome jest, że mieszkał tutaj samotny myśliwy, który polował na wilki – stąd potoczna nazwa "Wilczy Dół".

W II połowie XIX wieku część rybaków z Ustronia Morskiego musiała przenieść się w bardziej bezpieczne miejsce – Bałtyk zagrażał wybrzeżu klifowemu i istniało zagrożenie, że wydrze poprzez swoje działanie część lądu. Wieś przybrała oblicze rybacko-rolnicze. W latach 20-lecia międzywojennego, Sianożęty były już znanym kurortem – pamiątką z tamtych czasów jest dziesięć willi z początku XX wieku. Kuracjuszy przyciągały źródła solankowe oraz klimat sprzyjający leczeniu chorób układu oddechowego i układu krążenia. Z zachowanych fotografii wynika, że plaża cieszyła się sporą popularnością, a uroku dodawały jej konstrukcje plażowe typowe dla epoki. Niestety nie przetrwały one do czasów współczesnych, a zamiast nich na plaży pojawiają się konstrukcje dmuchane lub namioty gastronomiczne. Sianożęty miały to nieszczęście, że po 1945 roku zostały kompletnie zapomniane. Ponownie odkryto je w latach 70. XX wieku, z tych lat pochodzi najwięcej obiektów wczasowych.

Chociaż wieś nie należy do topowych wakacyjnych osad nad Morzem Bałtyckim, to jest uwielbiana przez poszukiwaczy miejsc do wypoczynku z dala od zgiełku, wydawanego przez modne kurorty. Baza noclegowa jest silnie rozbudowana [wejdź na: meteor-turystyka.pl], co powoduje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Pod względem cenowym jest tutaj taniej niż w innych miejscowościach wczasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
search
O nas :
EDD Cześć! Jestem Antek Wisła, a to moja narzeczona Róża. Kochamy piesze wycieczki. Jeździmy po Polsce szukając malowniczych miejsc do spacerowania, czy wspinaczki po górach. Przyznam się, że w małej części jestem romantykiem i uwielbiam spacerować nad morzem przy zachodzie słońca.
Zapraszam wszystkich chodziarzy do śledzenia naszego bloga. Opiszemy Wam miejsca, do których warto zawędrować.
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu